برای شناختن خوراکی هایی که دندان ها را سفید می کنند،در این مقاله با ما همراه باشید.

11خوراکی برای سفید کردن دندان

همه ما دوست داریم دندان های سفید وزیبایی داشته باشیم . خوراکی هایی که می خوریم رابطه مسقیمی با رنگ وسلامت دندان هایمان دارند، بعضی از خوراکی ها تاثیر بسیار زیادی در سفید شدن دندان ها دارند، برای شناخت وآگاهی از این مواد غذایی در این مطلب با ما همراه باشید.

1- گل کلم تمیز کننده طبیعی

گل کلم برای تمیز وسفید کردن دندان ها مفید است.

گل کلم ار جمله سبزیجاتی است که دارای بافت سفت وسخت است وبه همین دلیل، هنگام خوردن، باید زیاد آن را بجویم، جویدن زیاد باعث ترشح بیشتر بزاق و تمیز شدن دندان ها می شود، بزاق یک تمیز کننده طبیعی است که باکتری های مضر دندان را از بین می برد.

2- توت فرنگی سفید کننده خوراکی

توت فرنگی حاوی اسید مالیک است که برای سفیدی دندان ها بسیار مفید است.

ممکن است تصور کنیم که توت فرنگی به خاطر رنگ قرمزی که دارد، چندان برای دندان ها مفید نیست و باعث رنگ گرفتن دندان ها می شود، ولی این میوه حاوی اسید مالیک است که به طور طبیعی دندان ها را سفیدتر می کند وهمچنین شامل آنتی اکسیدان هایی است که میزان باکتری های آسیب رساننده دندان را کم می کنند، علاوه بر این میزان بالای ویتامین c موجود در آن به بهبود التهاب لثه کمک می کند.

3 – محصولات لبنی محافظ دندان ها

لبنیات باعث استحکام وسفیدی دندان ها می شوند.

محصولات لبنی، از جمله پنیر، شیر، ماست حاوی مقدار بالایی از کلسیم، فسفرو پروتئین هستند که از مینای دندان محافظت میکنند و باعث قوی نگه داشتن دندان ها می شوند. براساس تحقیقات اسید لاکتیک موجود در پنیر و دیگر محصولات لبنی ، در پیشگری از پوسیدگی دندان ها مفید هستند، پنیرهای سفت وسخت، از طریق تحریک بزاق به تمیزی دندان ها کمک بیشتری می کنند.

4 – سیب سفید کننده طبیعی

درهنگام جویدن سیب سطوح دندان ها تمیز می شود .

هنگام جویدن سیب، بزاق زیادی ترشح می شود که به تمیز شدن سطوح دندان ها کمک می کند، علاوه براین وقتی به سیب گاز می زنیم لابه لای دندان ها نیز تمیز می شوند،سیب حاوی مقدار بالایی اسید مالیک است، که ترشح بزاق را افزایش می دهد وبیشتر لکه های دندان را از بین می برد، اسید مالیک از ترکیبات اصلی بعضی از خمیر دندان هاست.

5 – کرفس شستشو دهنده خوراکی

هنگام جویدن کرفس، دندان ها تمیز می شوند.

کرفس دارای بافت سفت وخشنی است که وقتی آن را به شکل خام مصرف می کنیم، همانند مسواک پلاک ها را از روی دندان پاک ودندان ها را لایه برداری می کند،از طرف دیگر آب میان بافتی آن بسیار زیاد است وباعث شستشوی دهان ودندان ها می شود،همچنین فیبر بالای آن برای سلامت کل بدن از جمله التهاب لثه مفید است.

6- آناناس کم کننده لکه های دندان

آناناس از بهترین خوراکی ها برای سفید کردن دندان هاا ست.

آناناس از معدود میوه هایی است که دارای آنزیم برومیلین است، این آنزیم از ترکیبات مهم در برخی از خمیردندان های جرم گیر است، وپلاک ولکه ها ی سطحی دندان را تا حدودی کم می کند. آنزیم بروملین در کاهش التهاب لثه تا”ثیر زیادی دارد، با استفاده از آناناس می توانیم به طور طبیعی از خواص این آنزیم استفاده کنیم.

7 – کلم بروکلی لایه بردار طبیعی

کلم بروکلی برای تمیزوسفید شدن دندان ها بسیار مفید است.
Fresh broccoli isolated on white background

بر طبق تحقیقات، آهن موجود در بروکلی، کمک به ایجاد دیوار محافظ روی دندان ها می کند، این دیوار محافظ از دندان ها در مقابل اسید های آسیب رساننده، محافظت می کند،

کلم بروکلی فیبر زیادی دارد که باعث کاهش التهاب در همه بدن وهمینطور دهان ولثه می شود،همچنین بافت زبر وسفت آن در حالت خام، مثل یک لایه بردار عمل می کند و پلاک ها را از روی دندان پاک می کند.

8 – مویز محافظ دندان ها

مویز محافظ خوب وجرم گیر طبیعی دندان ها است.

با اینکه مویز شیرین است و کمی به دندان می چسبد، ولی محافظ خوبی برای دندان است و خوردن آن باعث می شود پلاک و جرم کمتری روی دندان ها شکل بگیرد. مویز هم از جمله خوراکی هایی است که بزاق را تحریک می کند و به شستشوی دهان به طور طبیعی کمک می کند.

بیشتر اوقات محیط دهان بوسیله باکتری های دهان اسیدی می شود که
باعث خرابی وجرم گرفتگی دندان ها می شود، مواد موجود در مویز تا حدودی این محیط اسیدی را خنثی می کنند وکمک به سفید شدن دندان ها می کنند.

9 – آب

آب از جمله مواد ضروی وبسیار مفید برای بدن ودندان ها است، نوشیدن آب در طول روز باعث افزایش تولید بزاق وشستشوی دندان ها می شود،در نتیجه بیشتر خوردن آب سبب سفید تر ودرخشان ترشدن دندان ها می شوند.

کم کم خوردن آب در بین غذا وبعد از آن باعث آبکشی دندان ها وکم شدن پلاک ها می شود.

10 – بادم تمیز کننده دندان ها

هنگام جویدن بادام، دندان ها تمیز می شوند.

بادام، آجیل، گردو، کنجد، از خوراکی های مفید برای دندان ها هستند، زیرا به جویدن زیاد نیاز دارند وهنگام جویدن بافت ساینده شان پلاک ها را از روی دندان ها پاک می کند، ومانع از بیشتر شدن جرم دندان ها می شوند. در نتیجه جویدن زیاد، بزاق بیشتر ترشح می شود ومحیط دهان ودندان تمیز تر می شود.

11 – پیاز کم کننده رسوب دندان ها

پیاز کاهش دهنده پلاک وجرم دندان هاست.

بیشتر افراد به خاطر بد بو شدن دهان کمتر از پیاز خام استفاده می کنند، ولی پیاز حاوی ترکیبات سولفوراست که تشکیل پلاک روی دندان را کاهش می دهد و به این ترتیب مانع اززیاد شدن رسوب های دندان می شود، برای استفاده از این خاصیت پیاز باید آن را به شکل خام استفاده کنیم.

البته باید توجه داشته باشیم که هیچ کدام از مواد غذایی بالا به تنهایی کافی نیستند و در وهله اول باید به مسواک روزانه ونخ دندان اهمیت بدهیم وهمچنین به طور منظم به دندانپزشک مراجعه کنیم واز سلامت دندان هایمان مطمئن شویم.

سایت مدآوا لیستی از کلینیک های دندانپزشکی سراسر کشور را تهیه کرده که در صورت لزوم می توانید به آن مراجعه کنید.

منبع : سایت eating well

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *