وقتی نوزاد زردی می گیرد، مادر چه چیزهایی بخورد؟ نظرات پزشکان اطفال و طب سنتی

وقتی نوزاد ، زردی می گیرد، مادر چه چیزهایی بخورد؟ در زمان زردی نوزاد، بیشتر مادران درمورد تغذیه سوال می پرسند و می خواهند بدانند ، چه غذاهایی را می توانند بخورند و چه خوارکی هایی مضر است. در ابتدا لازم است خیلی کوتاه در مورد زردی نوزادان مطالبی بیان کنیم.

حدود 60 درصد نوزاددان بعد از تولد دچار زردی می شوند که در بیشتر موارد به آسانی درمان می شوند و جای نگرانی ندارد. مادران نباید دراین مورد خورد را مقصر بدانند، زیرا این امر، درمیان نوزادان کاملا” شایع است و اصلا” به خاطر کاری که مادر انجام داده یا نداده ، نیست.

زردی در نوزادان به خاطر تجمع ماده ای به نام بیلی روبین در بدن آنهاست . بیلی روبین ماده ای نارنجی متمایل به زرد است که در بدن ما وجود دارد . و کبد ما وظیفه دفع آن را برعهده دارد. کبد برخی از نوزادان در ابتدای تولد، کاملا” آماده نیست و نمی تواند همه بیلی روبین را از بدن نوزاد خارج کند به همین خاطر به مرور ، در روزهای ابتدایی در بدن نوزاد انباشته می شود . و همین امر باعث زرد شدن چشم ها و پوست بدن نوزاد می شود .

اکنون که می دانیم زردی چیست ، می توانیم در مورد تغذیه مادران شیرده ، در دوران زردی نوزادشان ، صحبت کنیم . ما در این مطلب ، هر آنچه که در این مورد لازم است بدانید را بیان می کنیم ، با ما همراه باشید.

وقتی نوزاد زردی می گیرد ، مادر چه غذا هایی باید بخورد؟ پزشکان اطفال

وقتی نوزاد زردی می گیرد، مادر چه چیزهایی بخورد؟ نظرات پزشکان اطفال و طب سنتی 1

اگر فرزند شما زردی دارد و از شیر مادر استفاده می کند ، بهتر است، از غذاهایی که به کاهش اثرات زردی در نوزاد کمک می کند، استفاده کنید . مواد معدنی و ویتامین های موجود در این غذا ها ، از طریق شیر به نوزاد منتقل می شود و به درمان نوزاد کمک می کند .

مهمترین مواد غذایی که مادر می تواند استفاده کند،شامل زیر است: ( پزشک اطفال)

وقتی نوزاد زردی می گیرد، مادر چه چیزهایی بخورد؟ نظرات پزشکان اطفال و طب سنتی 2
 • غذا هایی که باعث افزایش ترشح صفرا در کبد می شوند مانند : آلوئه ورا ، آب لیمو ، زرشک
 • مصرف سبزیجات و میوه های غنی از ویتامین c ، مانند پرتقال ، نارنگی ، توت فرنگی
 • مصرف سبزیجاتی که برگ های سبز هستند مانند: سبزیجات تازه ، کلم و اسفناج و…
 • مصرف کافی آب ، در صورت امکان روزانه حدود 2 لیتر آب بنوشید. با این حال نباید به کودکتان آب بدهید.
 • غلات کامل : تحقیقات نشان می دهد که مصرف یک کاسه غلات کامل در روز به عملکرد کبد کمک می کند، غلات کامل سه قسمت دارند، پوست ، جوانه و قسمت نشاسته ای . غلات کامل دانه هایی هستن که هر سه قسمت آنها دست نخورده است و سرشار از آهن ، منیزیم ، منگنز، سلنیوم ، ویتامین B هستند، مانند گندم کامل، جو دوسر، نان سبوس دار، ماکارونی سبوس دار، بلغور گندم ، کینوا ….

البته توجه داشته باشید که این غذا ها ، درمان کننده زردی نوزاد نیستند و برای درمان زردی نوزاد باید با دکتر متخصص اطفال مشورت کنید .

سایت مدآوا فهرستی از بهترین پزشکان متخصص اطفال در سراسر کشور را تهیه کرده است. این لیست به تفکیک شهر های مختلف کشور است و شامل آدرس و شماره تلفن پزشک است . برای دسترسی به این فهرست بر روی لینک آبی زیر کلیک کنید.

فهرست پزشکان متخصص اطفال هر شهر به همراه آدرس و شماره تلفن

در کنار اینکه باید توجه شود که برای رفع زردی نوزاد ، مادر چه بخورد؟ باید توجه کنید که شیر دهی منظم و کافی در درمان زردی بسیار موثر است . مخصوصا” ، مصرف شیر مادر، بسیار کمک کننده است .

شیر مادر ،شامل مواد مغذی است که سرشار از آنتی اکسیدان ها و دیگر مواد مورد نیاز بدن نوزاد است . این مواد کمک زیادی به حفاظت از کبد نوزاد می کنند که می تواند در درمان زردی مفید باشد.

مهمترین مواد غذایی که مادر بهتر است، مصرف نکند ، شامل زیر است : ( پزشک اطفال )

وقتی نوزاد زردی می گیرد، مادر چه چیزهایی بخورد؟ نظرات پزشکان اطفال و طب سنتی 3

درصورتی که نوزاددتان ، از شیر مادر تغذیه می کند، و دچار زردی شده است، بهتر است به عنوان مادر، از مصرف برخی مواد خوراکی ، پرهیز کنید. این مواد غذایی شامل زیر است:

 • غذاهای خیلی چرب مثل کله پاچه
 • غذاهای سرخ شده و روغنی
 • مواد شیرین و قندی
 • گوشت گاو
 • فست فود
 • غذاهایی حاوی مواد نگه دارنده :کیک. کلوچه. عموم آبمیوه‌ها و نوشیدنی‌ها در تولیدات خود از مواد نگهدارنده استفاده می‌کنند و سوسیس و کالباس تنها محصولاتی نیستند که از این ماده دارد. الکل : مصرف الکل در حین بارداری یا شیر دهی ممکن است، به کودک شما آسیب بزند ، و ممکن است ، روند درمان زردی نوزاد را کند کند.

طب سنتی نیز برای تغذیه مادر در دوران زردی نوزاد، توصیه هایی دارد.. که بعضی از آنها مورد پذیرش پزشکان اطفال نیست.اگرچه کاهش زردی نوزادان در طب سنتی شرط و شروط‌های خاص خود را دارد و همیشه موثر نیست، اما این راهکارها حتی اگر استفاده هم نشوند، حتما از جانب بزرگترها و مادربزرگ‌ها و پدربزرگ‌ها توصیه می‌شوند. 

در ادامه پاسخ طب سنتی به سوءال ” در دوران زردی نوزاد ، مادر چه چیزهایی بخورد؟ ” را بیان می کنیم.

تدابیر و توصیه‌های تغذیه‌ای برای مادر در طب سنتی

وقتی نوزاد زردی می گیرد، مادر چه چیزهایی بخورد؟ نظرات پزشکان اطفال و طب سنتی 4

در طب سنتی توصیه می شود که مادر، نکات تغذیه ای زیر را رعایت کند :

برای رفع زردی نوزاد ، چه بخوریم ؟ ، طب سنتی به این سوءال به گونه ای متفاوت پاسخ داده است . در واقع طب سنتی معتقد است که برای رفع زردی نوزاد، مادران باید مراقبت های غذایی خاصی داشته باشند . به طور مثال : مادر نوزاد از مصرف غذاهای گرمی پرهیز کند و سهم خنکی را افزایش دهد.

باید بگوییم که درمان و راه‌های جلوگیری از زردی نوزادان در طب سنتی طیف گسترده‌ای دارد که غالبا ایمن هستند، اما معمولا مورد پذیرش پزشکان اطفال نیستند.

توجه داشته باشید برای کاهش و درمان زردی طول کشیده نوزاد در طب سنتی فقط باید اقداماتی را انجام دهید که به ضرر سلامتی کودک نباشد و ریسکی را متوجه او نکند. 

 • بهتر است مادر از مصرف غذاهای چرب، تند و دارای مزاج بسیار گرم پرهیز کند.
 •  مادر بیشتر خنکی مصرف کند و از مصرف گرمی‌ها تا حدودی پرهیز کند. 
 • سردی‌هایی که موجب رفع غلبه صفرا و کاهش حرارت کبد می‌شوند، شامل عرق کاسنی، آبلیموی تازه، خرفه، به ترش بعد از غذا و …  توسط مادر باردار مصرف شود. از مصرف دسته‌ای از مواد غذایی سرد که باعث سردی معده شده و برای شرایط بعد از زایمان مناسب نیست (مانند ماست، خیار، هندوانه و …) پرهیز شود.
 • لازم است مادر لینت مزاج داشته باشد ( لینت مزاج یعنی شلی و نرمی مدفوع )، و با مصرف غذاهای آبکی و افزودن چاشنی‌هایی مانند آلوبخارا و میوه تمرهندی در غذا به لینت مزاج مادر کمک شود.
 • استفاده از ماءالشعیر طبی که از جوشاندن جو و صاف کردن آب آن به دست می‌آید.
 •  مصرف گیاهانی مانند شیرخشت، ترنجبین، عناب، گل بنفشه و گل ختمی توسط مادر بعد از زایمان برای کاهش زردی فیزیولوژیک نوزاد 
 • مصرف ترکیبی از عرق کاسنی، شاهتره توسط مادر برای کاهش زردی فیزیولوژیک نوزاد
 • مصرف انار و رب انار 
 • مصرف گوشت (بجز گوشت مرغ، جوجه خروس و سایر پرندگان)، میوه زیاد، چربی، غذاهای گرم و خشک و ادویه زیاد تا رفع زردی با احتیاط باشد.
 • اگر کودک با شیر خشک تغذیه می‌شود، می‌توان چند قطره آب جوانه‌ گندم را به آن افزود.
 • اگر کودک توسط شیر مادر تغذیه می‌شود، مادر باید خودش آب جوانه‌ گندم را مصرف کند.
 • نهایتا اینکه اگر نوزاد خوب شیر بخورد و چند بار شکمش کار کند، حجم زیادی از صفرا را دفع خواهد کرد و بحران زردی را پشت سر خواهد گذاشت

درمان زردی نوزادان در طب سنتی تنها زمانی می‌تواند مفید باشد که پزشک اطفال نیز انجام این درمان‌ها را برای نوزاد موثر بداند. و قبل از هر اقدامی با پزشک مشورت کنید. توصیه می‌کنیم به دنبال مسائلی همچون دعا برای رفع زردی نوزاد نروید و از راهکارهای اساسی استفاده کنید.

استفاده از راهکارها و تکنیک‌های یادآوری شده برای درمان زردی نوزدان، در طب سنتی هرگز نمی‌تواند جایگزین درمان اصلی زردی شود. برای درمان زردی ،  باید به هر طریق ممکن سطح بیلیروبین خون کاهش پیدا کند. بنابراین اگر خصوصا زردی نوزاد شما بالا است، هرگز استفاده از این تکنیک‌ها را جایگزین درمان اصلی نکنید.

دیگر مقالات مرتبط با این موضوع :

زردی نوزاد 5 روزه

زردی نوزاد سه روزه

منبع :

What Should

Mother Eat When Baby Has Jaundice?

by Uncustomary | May 7, 2020 | Uncategorized | 2 comments

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *