فواید ارتودنسی

فواید ارتودنسی | 8 مورد از مهم ترین فواید ارتودنسی دندان ها

وقتی برای اولین بار با کسی ملاقات می کنید، لبخند و شکل ظاهری دندان ها یکی از ویژگی های بارزی است که شما متوجه آن می شوید. در صورتی که دندان ها به شکل نامنظمی باشند و در جای مناسب خود قرار نگرفته باشند ارتودنسی دندان ها بهترین گزینه انتخابی است. با مطالعه این نوشته با فواید ارتودنسی دندان ها بیشتر آشنا می شوید.

ارتودنسی دندان

ارتودنسی دارای دو نوع ثابت و متحرک است و روشی عالی برای جابه جایی دندان ها، بهبود عملکرد آن ها و ایجاد لبخندی زیباست.

فواید ارتودنسی

فواید ارتودنسی

1- اصلاح ناهنجاری های دهان و فک

ناهنجاری های دهان و فک می تواند منجر به فشار بر بافت لثه، ساییدگی غیر طبیعی سطوح دندان، بروز بیماری لثه، سردرد مزمن، درد در صورت یا گردن، فشار بر مفاصل فک و … شود. بنابراین یکی از مهم ترین فواید ارتودنسی دندان ها، اصلاح ناهنجاری های دهان و فک می باشد.

2- جلوگیری از ایجاد مشکلات گوارشی

با قرار گرفتن دندان ها در جای مناسب خود و ایجاد هماهنگی بین آن ها، عمل جویدن و آسیاب کردن غذاها به خوبی صورت می گیرد. بنابراین هضم غذا به خوبی صورت می گیرد و از بوجود آمدن مشکلات گوارشی جلوگیری می شود.

3- کاهش خطر پوسیدگی دندان ها

هنگامی که دندان ها در جای مناسب خود نباشند، نمی توان آن ها را به راحتی تمیز کرد و ممکن است بخش های اساسی دندان که برای مسواک زدن در دسترس نیستند، آسیب ببینند و منجر به تشکیل پلاک شوند که درنهایت پوسیدگی دندان ها را به دنبال دارد. با ارتودنسی، دندان های کج و شلوغ هر کدام در جای مناسب خود قرار می گیرند و از پوسیدگی دندان ها جلوگیری می شود.

در صورتی که دندان های شما یا فرزندتان به ارتودنسی نیاز دارد، دندانپزشک متخصص مراجعه کنید. در ادامه می توانید با کلیک بر روی لینک زیر لیست دندانپزشکان مربوطه را مشاهده کنید:
کلینیک های دندانپزشکی سراسر کشور

4- افزایش اعتماد به نفس

یکی از فواید آشکار ارتودنسی، لبخندی است که می توانید به آن افتخار کنید. ارتودنسی ظاهر دندان ها را بهبود می بخشد و منجر به بالا رفتن اعتماد به نفس در افراد می شود. بنابراین فرد احساس بهتری نسبت به خود دارد.

فواید ارتودنسی

5- کاهش هزینه ارتودنسی در آینده

از آنجایی که ارتودنسی دندان ها یکی از هزینه بر ترین پروسه های دندانپزشکی است، در صورتی که هر چه زودتر و در سن پایین برای شروع درمان دندان ها اقدام کرد هزینه های آن نسبت به سنین بالاتر به شدت کاهش می یابد.

[ نوشته پیشنهادی: بهترین سن برای ارتودنسی | ارتودنسی در چند سالگی انجام شود ]

6- جلوگیری از کج درآمدن دندان ها در آینده

ارتودنسی دندان ها در کودکان به تراز دندان و نحوه شکل گیری دندان های دائمی آن ها کمک می کند.

7- بهبود اختلالات گفتاری

در برخی افراد به دلیل نامنظم بودن دندان ها، ممکن است تلفظ کلمات و صحبت کردن به درستی صورت نگیرد. با انجام ارتودنسی و قرار گرفتن دندان ها در جای مناسب خود اختلالات گفتاری تا حد بسیار زیادی بهبود می یابند.

8- جلوگیری از بروز آسیب و صدمه

قرار گرفتن دندان ها به صورت منظم و در جای مناسب خود منجر به کاهش خطر شکستگی در طی تصادف و سایر اتفاقات ناگوار می شود.

تاثیر ارتودنسی بر بینی

در صورتی که بعد از انجام ارتودنسی دندان های بالایی شما به طور قابل توجهی عقب بروند، ممکن است بینی شما نسبت به قبل بزرگتر و بیرون زده به نظر برسد. اما ارتودنسی به تنهایی تاثیری بر شکل و اندازه بینی شما ندارد.

در این نوشته در ارتباط با فواید ارتودنسی دندان ها برای شما مطالبی را آوردیم. هر چه زودتر و در سنین پایین تر برای ارتودنسی اقدام کنید از مزایای آن بیشتر بهره مند می شوید. در صورتی که علاقمند به مطالعه مقالات مربوط به دهان و دندان هستید، مقالات وب سایت مداوا را به شما پیشنهاد میکنم.

برخی از منابع:

Benefits of Orthodontics Treatment

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *