دلیل درد دندان هنگام غذا خوردن

7 دلیل درد دندان هنگام جویدن غذا

آیا دندان شما هم هنگام گاز گرفتن یا غذا خوردن درد می کند؟ دلایل خاصی می توانند موجب درد دندان هنگام جویدن غذا شوند. توجه به این علامت های هشدار ( درد) یک فرصت برای مراقبت از دندان ها است. که بی توجهی نسبت به آن ممکن است کار درمان را سخت تر کند و موجب آسیب به سلامتی دندان و لثه شود.

ما در این مقاله 7 دلیل درد دندان هنگام جویدن غذا را بررسی می کنیم. با ماهمراه باشید .

1- بلند بودن پرشدگی دندان :

بلند بودن پرشدگی یا روکش دندان ، یکی از دلایل درد دندان هنگام جویدن غذا است. بلندی مواد پرکننده موجب می شود که در هنگام جویدن غذا ، دندان پرشده و دندان مخالف آن به یکدیگر فشار وارد کنند و باعث دندان درد شود.

این اتفاق، اغلب بعد از اینکه درمان های دندان پزشکی انجام شد و بی حسی از بین رفت، آشکار می شود. از آنجایی که بعد از پر کردن دندان، دهان هنوز بی حس است، تشخیص بلند بودن پرشدگی دندان کمی دشوار است.

اگر تجربه پر کردن دندان را داشته باشید، احتمالأ در انتهای کار دندان پزشک از شما خواسته است که دندان های خود را روی همدیگر قرار دهید و پرسیده است آیا احساس بلندی دارید؟ در برخی موارد نیز دندان پزشک تکه کاغذ رنگی و مخصوص بین دندان های شما قرار می دهد و از شما می خواهد که دندان هایتان را روی هم بکشید.

اگر بعد از پر کردن دندان، احساس بلندی کردید ، با دندان پزشکتان تماس بگیرید و به او اطلاع دهید که تاج دندانتان بلند است. روند پایین بردن تاج تنها چند دقیقه طول می کشد و اغلب دندان پزشکان هزینه ای بابت آن دریافت نمی کنند.

2- پوسیدگی یا حفره عمیق در دندان

آیا بعد از غذا خوردن ، دندان درد، یا حساسیت دندانی دارید؟ وجود پوسیدگی یا حفره عمیق در دندان ، موجب دندان درد می شود.

دندان بعضی از افراد بعد از خوردن برخی از غذا های خاص ، حساس می شود. که به خاطر وجود حفره در دندانشان است. حفره های دندانی باعث گیر کردن غذا در دندان می شوند که موجب می شود فشار به دندان بیشتر شود و باعث درد دندان شود.

هنگامی که پوسیدگی دندان پیشرفته شود، ممکن است، پالپ دندان ( عصب ) درون دندان را تحریک کند و باعث درد شود. که این درد در زمان های فشار دادن دندان ها و جویدن، بیشتر می شود. بهداشت دندان و دهان مناسب میتواند از بروز حفره ها و پوسیدگی دندان جلوگیری کند .

شما ممکن است از تشکیل حفره در دندان خود اگاه نباشید،به همین دلیل مهم است، به طور منظم معاینات دندان پزشکی داشته باشید و از سلامت دندان هایتان مطمئن شوید.

سایت مدآوا فهرستی از کلینیک های دندان پزشکی در سراسر کشور را فراهم آورده است. این فهرست به تفکیک شهر و استان است و برای استفاده از آن می توانید برروی لینک زیر که با رنگ آبی مشخص شده است، کلیک کنید تا صفحه برایتان باز شود

لیست کامل مراکز و کلینیک های دندانپزشکی

3- آبسه دندان

دلیل درد دندان هنگام غذا خوردن

آبسه دندان از دیگر عوامل درد دندان است. آبسه دندان، مجموعه ای از چرک و باکتری است که در داخل دندان یا لثه تشکیل می شود. و باعث درد دندان می شود،  سطح خارجی دندان جنس سفتی دارد، اما مغز دندان که از مجموعه‌ی اعصاب، بافت همبند و رگ‌های خونی تشکیل شده است، گاهی عفونی می‌شود و آبسه می کند.

اگر هنگام فشار دادن یکی از دندان هایتان، احساس درد می کنید، می تواند به دلیل آبسه در اطراف ریشه دندان باشد. درد و ورم و قرمزی لثه از شایع ترین علائم آبسه دندان به شمار می‌روند، با این حال ممکن است که علامت و نشانه بارزی نداشته باشد. برای تشخیص دقیق آن باید به دندانپزشک مراجعه کنید. و حتمأ اقدامات لازم درمان را انجام دهید.

4 – ترک خوردن دندان

ترک خوردن دندان از دیگر دلایل درد دندان است. ترک خوردن دندان در بسیاری از موارد بیمار را ماه‌ها دچار علائم می‌کند، چون یکی از ناراحتی‌های دندانی است که تشخیص آ ن بسیار مشکل است. و یکی از علائم آن درد هنگام خوردن یا نوشیدن مواد غذایی گرم یا سرد است. ولی برای تشخیص آن باید به دندان پزشک مراجعه کنید.

دندانپزشک معاینه کاملی را انجام می‌دهد، سابقه پزشکی و پرونده بیمار را بررسی می‌کند، از دندان عکس می‌گیرد و از وسیله دستی فیبر نوری برای تعیین ترک خوردگی استفاده می‌کند. احتمال شکستگی هم‌زمان یا آتی دیگر دندان‌ها در بیماران با سابقه شکستگی دندان بیشتر است.

اگر دندان ترک خورده به مدت طولانی بدون درمان به حال خود رها شود، کار درمان سخت تر می شود. بنابراین در صورتی که احتمال می دهید دندانتان ترک خورده باشد، در اولین فرصت به دندانپزشک مراجعه کنید.

5- بیماری پرویودنتال

یکی دیگر از دللایل درد دندان ، بیماری پریودنتال یا التهابات لثه ای است . این بیماری به دلیل عفونت لثه و استخوان اطراف دندان‌ها بوجود می‌آید. علائم اولیه‌ی آن ،ملتهب و متورم شدن لثه‌ها ، بو و طعم بد دهان، خونریزی لثه ها هنگام مسواک زدن و… است. توصیه می شود با دیدن هر یک از این عوامل به دندانپزشکی مراجعه کنید.

بیماری لثه در مرحله اول و ابتدایی قابل درمان می باشد. مسواک زدن صحیح و استفاده مستمر از نخ دندان و دهانشویه مناسب، در پیشگیری و درمان آن موثر است. اما بی توجهی به آن خطرات غیر قابل جبرانی را به همراه خواهد داشت. در صورت عدم درمان این بیماری، امکان گسترش آن و در نهایت از بین رفتن دندان و لثه‌ی شما وجود دارد.

6- عفونت سینوس ها

دلیل درد دندان هنگام جویدن غذا

دندان درد لزوما به معنای وجود مشکل دندان نیست . بلکه از آنجایی که ریشه دندان ها در مجاورت سینوس های بینی قرار دارد ممکن است به علت التهاب سینوس ها باشد. در پشت فک بالایی ما حفره هایی به نام سینوس قرار دارد . گاهی اوقات این حفره ها دچار عفونت می شوند که به آن سینوزیت می گویند.

بسیاری از مردم با دندان درد شدید به دندانپزشک مراجعه میکنند و طی بررسی ها گاهی مشخص میشود که دندانشان سالم است و عامل درد در واقع عفونت سینوسها یا سینوزیت بوده است.

از کجا بفهمیم دردی که احساس میکنیم مربوط به دندان است یا سینوسها؟ زمانی که بیمار با دندان درد به دندان پزشک مراجعه می کند، دندانپزشک دندان را معاینه می کند و آزمایش های لازم را انجام می دهد، در صورتی که دندان هیچ پوسیدگی نداشته باشد و سالم به نظر برسد ، معمولا پزشک به دنبال منبع دیگری برای درد میگردد از جمله عفونت سینوس.

7- رکود لثه و قرار گرفتن در معرض ریشه

رکود لثه، یکی دیگر از دلایل درد دندان هنگام خوردن یا آشامیدن است. رکود لثه فرایندی است که در اثر آن، لبه بافت لثه ( بخشی که دندان ها را می پوشاند)، به عقب کشیده می شود و درنتیجه قسمتی از ریشه دندان در معرض دید قرار می گیرد.

اولین نشانه رکود لثه معمولأ حساسیت دندان است . یا اینکه ممکن است متوجه شوید که دندان شما به نظر طولانی تر از حد معمول، به نظر می رسد. بیشتر مردم نمی دانند که دچار رکود لثه شده اند، زیرا این فرایند به تدریج اتفاق می افتد.

رکود لثه لزوما باعث درد دندان هنگام جویدن نمی شود، اما اگر فشاری به ریشه در معرض فشار وارد شود، می تواننددندان های آسیب دیده شما را بسیار حساس کند. اگر مشغول خوردن یا آشامیدن هستید و غذا با سطح ریشه شما تماس می گیرد ، احتمالا احساس درد شدیدی روی آن دندان خاص خواهید شد.

  اگر فکر می کنید لثه شما در حال رکود است ، آن را نادیده نگیرید و با دندانپزشک خود ملاقات کنید. , درمان هایی وجود دارد که می تواند لثه را ترمیم کرده و از آسیب بیشتر جلوگیری کنند.

درد دندان چیزی نیست که با گذشت زمان به خودی خود برطرف شود. برخلاف انوع دیگر بدن درد که با استراحت یا مسکن بدون نسخه بهبود می یابد ، دندان درد به این معنی است که اتفاق جدی تری در دهان شما رخ می دهد و نباید این علائم درد را نادیده گرفت.

منبع https://parkdale-dental.com//https://parkdale-dental.com/ottawa-dental-blog/toothache/tooth-pain-when-bite-down-chew/

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *