تقویت مینای دندان

9 راهکار ساده برای تقویت مینای دندان

مینای دندان به محافظت از دندان در برابر پوسیدگی و ایجاد حفره کمک می کند. رعایت بهداشت دهان و دندان، تغذیه، رژیم غذایی و … تاثیر بسیاری در سالم ماندن مینای دندان و جلوگیری از فرسایش آن دارند. بنابراین در این نوشته 9 راهکار ساده و کاربردی برای تقویت مینای دندان برای شما آورده ایم. با رعایت این نکات نگران پوسیدگی دندان ها در آینده نباشید.

مینای دندان چیست؟

سطح دندان شما ( بیرونی ترین پوشش دندان) مینا نامیده می شود و جزو سخت ترین بافت های بدن محسوب می شود. مینای دندان نقش مهمی در محافظت از دندان ها در برابر جویدن، ساییدگی، گاز گرفتن، خرد کردن، تغییرات دمایی و … دارد. بنابراین باید به خوبی از مینای دندان های خود مراقبت کنید.

راه های تقویت مینای دندان

1- غذاهایی بخورید که مینای دندان را تقویت کند

کلسیم موجود در غذاها به قوی نگه داشتن استخوان ها و دندان های شما کمک می کند و با اسیدهای موجود در دهان که منجر به پوسیدگی می شوند، مقابله می کند. شیر، پنیر و سایر محصولات لبنی به محافظت و تقویت مینای دندان کمک می کنند. در صورتی که تمایلی به خوردن لبنیات ندارید به دنبال غذاهای حاوی کلسیم باشید.

2- غذا ها و نوشیدنی های شیرین را محدود کنید

باکتری های موجود در دهان شما از قند غذاها و نوشیدنی ها تغذیه می کنند. سپس اسیدهایی می سازند که مینای دندان را نرم کرده و از بین می برد. بنابراین در حد امکان مصرف غذاها و نوشیدنی های شیرین را در برنامه غذایی خود محدود کنید. به عنوان مثال نوشابه های گازدار که ممکن است اسید اضافی داشته باشند.

3- مسواک بزنید

باکتری ها از طریق غذا و نوشیدنی وارد دهان می شوند. تجمع این باکتری ها در سطح دندان و دهان معمولا منجر به پوسیدگی دندان می شود. مسواک زدن منظم راهی مهم و تاثیرگذار برای از بین بردن باکتری ها است.

تقویت مینای دندان

4- از خمیردندان و دهانشویه حاوی فلوراید استفاده کنید

فلوراید مینای دندان شما را تقویت می کند و به ترمیم مراحل اولیه پوسیدگی دندان کمک می کند. همچنین دندان های شما را در برابر اسیدهایی که از غذاها و باکتری های موجود در دهان شما به وجود می آیند، مقاوم تر می کند.

شستشو با دهانشویه حاوی فلوراید نیز می تواند به جلوگیری از پوسیدگی و قوی نگه داشتن مینای دندان کمک کند.

5- مشکلات گوارشی مانند سوزش سر دل و … را درمان کنید

اگر مشکلات گوارشی مانند سوزش معده دارید، حتما برای درمان آن اقدام کنید. ریفلاکس می تواند باعث اسیدی شدن محیط دهان شود و از آن جایی که اسید معده بسیار قوی است می تواند به شدت به مینای دندان شما آسیب بزند.

6- مراقب استخر های کلر باشید

زمانی که سطح کلر استخرها به طور مرتب بررسی نشود، ممکن است آب استخر بیش از حد اسیدی شود. بنابراین این آب می تواند به دندان هایی که خیس می شود آسیب برساند.

7- چکاپ های منظم انجام دهید

برای سالم ماندن دندان هایتان، هر 6 ماه یکبار به دندانپزشک مراجعه کنید. آن ها با معاینه متوجه مشکلات دندان و دهان شما می شوند و قبل از اینکه آسیب جدی به دندان هایتان وارد شود، برای پیشگیری و درمان به شما کمک می کنند.

در صورت نیاز به دندانپزشک در شهر های مختلف بر روی لینک زیر کلیک کنید:
لیست کلینیک های دندانپزشکی سراسر کشور

8- از دندان قروچه خودداری کنید

گاهی اوقات افراد در هنگام خواب به دلیل استرس، دندان های بالا و پایین خود را به هم می سایند. با گذشت زمان این کار می تواند به شدت به مینای دندان آسیب بزند و دندان ها را آسیب پذیر کند. بنابراین حتما با دندانپزشک متخصص در میان بگذارید و برای درمان دندان قروچه اقدام کنید.

تقویت مینای دندان

9- مراقب خشکی دهان باشید

بزاق دهان با اثرات غذاهای اسیدی مبارزه می کند. بنابراین اغلب آب بنوشید یا از آدامس های بدون شکر استفاده کنید تا دهانتان تمیز و مرطوب بماند.

دلایل فرسایش مینای دندان

 • عدم رعایت بهداشت دهان و دندان
 • مصرف غذاها و نوشیدنی های اسیدی یا شیرین
 • ژنتیک
 • دندان قروچه و فشردن دندان ها
 • مشکلات گوارشی و اسید معده
 • خشکی دهان و کاهش ترشح بزاق
 • پیری
 • تغذیه نامناسب

علائم فرسایش مینای دندان

در صورت مشاهده علائم زیر به کلینیک های دندانپزشکی مراجعه کنید و هر چه زودتر برای جلوگیری از فرسایش مینای دندان خود اقدام کنید:

 • ترک و شکستگی سطح دندان
 • زرد رنگ شدن دندان
 • افزایش حساسیت به طعم و بافت غذا
 • افزایش پوسیدگی دندان
 • حساسیت زیاد نسبت به خوردن غذاهای گرم یا سرد
 • و …

در این نوشته در ارتباط با راهکار های موثر برای تقویت مینای دندان صحبت کردیم. بنابراین بهترین راه برای اینکه بدانید دندان های شما در چه وضعیتی هستند، مراجعه به دندانپزشک است. امیدواریم مطالب گفته شده برای شما مفید بوده باشد. در صورت تمایل به کسب اطلاعات بیشتری در ارتباط با دهان و دندان مطالعه مقالات دندانپزشکی سایت مداوا را به شما پیشنهاد می کنیم.

برخی از منابع:

How to Keep Your Tooth Enamel Strong
Can Tooth Enamel Be Restored?