افتادن دندان شیری در 4 سالگی، طبیعیه؟ 7 علت اصلی

افتادن دندان شیری در 4 سالگی طبیعیه؟ دخترم 4 سالشه و دندون شیری جلوش لق شده و داره می افته. میترسم غیرطبیعی باشه…شما بچه هاتون چند سالگی دندون شیری رو انداختن؟

اینها بخشی از صحبت های والدین است. ما در این مطلب سعی داریم به سوال های شما در مورد افتادن دندان شیری در 4 یا 5 سالگی ، پاسخ دهیم . همچنین به بیان علت های آن بپردازیم و بخشی از روش های درمان آن را ذکر کنیم. با ما همراه باشیبد.

افتادن دندان شیری در 4 سالگی، طبیعیه؟ 7 علت اصلی 3

در اغلب کودکان ، دندان های شیری، از 6 سالگی شروع به افتادن می کند و این روند معمولا” تا 12 سالگی ادامه دارد. با این وجود ممکن است در سنین پایین تر نیز این اتفاق بیفتد، یعنی گاهی در سنین 4 یا 5 سالگی ، دندان های شیری کودک، لق می شود و می افتد. اما آیا افتادن دندان شیری در 4 سالگی طبیعی است؟

افتادن دندان شیری در 4 سالگی

اول از هر چیزی باید این مسئله رو روشن کنیم، که زمان افتادن دندان شیری، یک مورد کلی است و ممکن است در افراد مختلف، متفاوت باشد و ژنتیک و وراثت روی آن تاثیر زیادی دارد.به این معنی که اگر دندان های شیری والدین ، زودتر از زمان معمول افتاده اند ، ممکن است همین اتفاق برای فرزندشان نیز رخ دهد.


در صورتی که دندان‌های شیری به شکل طبیعی، زودتر از زمان مناسب بیفتند، معمولا”مشکل خاصی به وجود نمی‌آید،با این حال گاهی افتادن دندان شیری در 4 سالگی ، طبیعی نیست و نیاز به دخالت دندانپزشک دارد. بنابراین اگر دندانهای فرزندتان در سن پایین، یعنی 4 یا 5 سالگی افتاده است ، بهتر است به دندانپزشک مراجعه کنید تا اگر مشکلی وجود دارد، به موقع رفع شود.

افتادن دندان شیری در 4 سالگی، طبیعیه؟ 7 علت اصلی 4

اما اگر بخواهید در مورد شکل طبیعی افتادن دندان شیری بدانید، باید بگوییم که دندان های دائمی در زیر دندان های شیری قرار دارند و همزمان با بالا آمدن و رویش ، به دندان های شیری ، فشار وارد می کنند و آنها را وادار به افتادن می کنند و به این ترتیب فرایند طبیعی افتادن دندان های شیری، اتفاق می افتد.

همچنین در مورد دلایل غیر طبیعی افتادن زود هنگام دندان های شیری، در ادامه صحبت می کنیم . با ما همراه باشید.

دلایل افتادن زود هنگام دندان شیری

افتادن دندان شیری در 4 سالگی، طبیعیه؟ 7 علت اصلی 5


گاهی به دلایلی، احتمال افتادن زود هنگام دندان‌های شیری وجود دارد که در زیر به بررسی آنها می‌پردازیم:

  1. ضربه و آسیب فیزیکی: گاهی ممکن است بر اثر حادثه و یا ضربه در هنگام بازی کردن، به دندان‌های کودک آسیب وارد شود. و باعث افتادن زود هنگام دندان های شیری کودک شود.
  2. پوسیدگی :پوسیدگی با ایجاد عفونت، می‌تواند سبب لق شدن دندان در استخوان فک و افتادن آن شود.عدم مراقبت درست از دندان‌های شیری و عوامل ژنتیکی نیز، از دلایل پوسیدگی زود هنگام دندان‌های شیری کودکان هستند. در این شرایط، کودک دچار بی‌قراری و درد دندان خواهد شد. همچنین، رنگ دندان‌ها به قهوه‌ای و حتی سیاه تغییر پیدا می‌کند.و در نهایت دندان ، زودتر از زمان طبیعی می افتد.
  3. عفونت دندان شیری :عفونت می‌تواند باعث تخریب بافت دندان شیری و در نتیجه باعث زود افتادن آن شود.
  4. کمبود ویتامین : برخی از مشکلات کودکان مانند: بیماری کم خونی، کمبود ویتامین D و کمبود کلسیم می‌توانند باعث ضعف ساختار دندان‌های شیری شوند. در نتیجه، دندان شیری ممکن است زودتر از روال طبیعی خود بیوفتد.
  5. ژنتیک : تحقیقات صورت گرفته نشان می‌دهد که ژنتیک می‌تواند روی زود افتادن دندان‌های شیری تأثیر داشته باشد. یعنی اگر یکی از اعضای خانواده دندان های شیری اش زودتر از زمان معمول افتاده است ، این احتمال وجود دارد که دیگر اعضای خانواده نیز همین گونه باشند.
  6. بیماری دیابت : بیماری دیابت ممکن است سبب بیماری های لثه در کودکان شود که این خود احتمال افتادن زود هنگام دندان های شیری را بیشتر می کند.
  7. بیماری، کموتاکسی ناقص، بیماری هیپوفسفاتازیایک، بیماری نوتروپنیاین، بیماری پاپیون لفورپاپیون لفور : این بیماری ها هریک به شکلی می تواند موجب افتادن زودهنگام دندان های شیری شود.

اگر در مورد ” افتادن دندان شیری کودکتان ” هر گونه نگرانی دارید، بهتر است با دندانپزشک متخصص اطفال صحبت کنید. سایت مداوا فهرستی از دندانپزشکان در کل کشور را تهیه کرده است. این فهرست شامل آدرس و شماره تلفن است. برای دسترسی به آن می توانید روی لینک زیر کلیک کنید.

فهرست دندانپزشکان کل کشور

درمان افتادن زودهنگام دندان شیری

افتادن دندان شیری در 4 سالگی، طبیعیه؟ 7 علت اصلی 6

زمانی که کودک در اثر ضربه دندان خود را از دست داده باشد، دندانپزشک باید به بررسی عدم وجود شکستگی در استخوان فک و باقی ماندن ریشه در دهان بپردازد. زمانی که دندان کودک افتاد، شاید امکان پیوند مجدد آن وجود داشته باشد؛ بنابراین دندان را در شیر قرار داده و به کلینیک دندانپزشکی مراجعه نمایید.
در صورتی که دندانپزشک نتواند برای دندان کنده شده کاری انجام دهد، کودک باید تا زمان رشد دندان‌های دائمی از فضا نگهدار استفاده کند.

فضا نگهدار یک حلقه است که در دهان قراد داده می شود. باید ودر ناحیه خالی که بر اثر افتادن دندان به وجود آمده است قرار داده شود . این وسیله از حرکت دندان های مجاور به سمت ناحیه خالی جلوگیری می کند. از فضا نگهدار تا زمانی استفاده می شود که دندان دائمی آغاز به رویش و رشد کند . یعنی پس از اینکه دندان دائمی شروع به رویش کرد، فضا نگهدار برداشته می شود.

شاید برایتان مفید باشد: دندان های کودکان تا چند سالگی می افتد؟

منبع :

افتادن دندان شیری در 4 سالگی

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *