آیا دندان شماره 5، شیری است؟ هر آنچه لازم است بدانید.

آیا دندان شماره 5، شیری است؟ دندون شماره 5 ، فک بالای دخترم سیاه و خراب شده ، می ترسم دندان دائمیش باشه و به این زودی خراب شده باشه.😟

این سوالی است که بعضی از والدین می پرسند. ما در اینجا به سوءال شما پاسخ می دهیم. همچنین در مورد جایگاه دندان های شماره 5 و اهمیت آن صحبت می کنیم. با ما همراه باشید.

آیا دندان شماره 5، شیری است؟

برای پاسخ به سوال ” آیا دندان شماره 5 ، شیری است؟” نیاز به اطلاعاتی اولیه در مورد دندان ها داریم. پس لطفا” صبور باشید و با ما همراه باشید.

دندان های انسان به دو گروه شیری و دائمی تقسیم بندی می شوند. دندان های شیری ، اولین دندان های انسان هستند و تعداد آنها ، 20 تا است. این گروه از دندان ها، معمولا” تا حدود 6 سالگی در دهان باقی می مانند ولی بعد از آن به نوبت ، شروع به افتادن می کنند و جای خود را به دندان های دائمی می دهند.

از 6 سالگی تا 12 سالگی ، 2 نوع دندان در دهانمان وجود دارد. به این صورت که ممکن است تعدادی از دندان هایمان دائمی باشند، ولی بخشی دیگری از دندان هایمان ، همچنان شیری باشند. اکنون با داشتن این اطلاعات به خوبی می توانیم بگوییم که آیا دندان شماره 5 ، شیری است یا دائمی.

در اغلب افراد، تا سن 10 تا 12 سالگی دندان های شماره 5 ، شیری هستند و معمولا” بعد از آن این دندان ها می افتد و جای خود را به دندانهای دائمی می دهند. بنابراین در پاسخ این سوال که” آیا دندان شماره 5 شیری است؟” باید بگوییم بستگی به سن دارد، اگر سن فرزندتان کمتراز 10 تا 12 سال است ، احتمالا” دندان های شماره پنج اش شیری هستند و هنوز نیافتاده اند، ولی اگر بیشتر از این است ، احتمالا” این دندانش هایش دائمی هستند.

البته باید این را نیز اضافه کنیم که ، سن افتادن دندان ها ی شیری و و رویش دندان های دائمی ، در افراد مختلف متفاوت است یعنی ممکن است ، این زمان کمی تغییر کند.

عکس زیر مربوط به دوره ای است که دندان های شماره 5، هنوز نیافتاده و شیری هستند. در طول این دوره دندان های دائمی شماره 5 هنوز از لثه بیرون نیامده اند و در درون استخوان فک و تقریبا” زیر دندان شیری قرار دارند.

دندان های شیری شماره 5 ، معمولا”بعد از سن 10 الی 12 سالگی، می افتند و جای خود را به دندان های دائمی شماره 5 می دهند.

آیا دندان شماره 5، شیری است؟ هر آنچه لازم است بدانید. 1

اهمیت دندان های شماره 5

دندان های شماره 5 از دسته دندان های آسیاب هستند که سطح آنها پهن است و وظیفه آسیا کردن و جویدن غذا را برعهده دارند.

خوب است بدانید غالبا”، دندان های آسیاب (به خصوص دندان 5) آسیب پذیر ترین دندان های انسان می باشند و زودتر از سایر دندان ها پوسیده می گردند. چرا که با وجود سایز کوچکی که دارند بسیار مورد استفاده قرار می گیرند و به همین علت باید به خوبی از آن ها نگهداری کرد.اگر در مورد سلامت دندانهای خود یا فرزندتان شک دارید، بهتر است برای اطمینان به دندانپزشک مراجعه کنید تا دندانهایتان را معاینه کند .

سایت مدآوا لیستی از بهترین دندان پزشکان سراسر کشور را فراهم آورده که شامل آدرس و شماره تلفن آنها می شود. برای مثال برای دسترسی به دندان پزشکان سعادت آباد تهران می توانید روی لینک زیر بزنید.

لیست کلینیک های دندانپزشکی سعادت آباد

دندان شماره 5 ، کدام دندان است؟

آیا دندان شماره 5، شیری است؟ هر آنچه لازم است بدانید. 2

دندانپزشکان برای شناسایی و برسی دقیق تر دندان ها ، آنها را شماره گذاری کرده اند. این شماره گذاری در تمام دنیا یکتا بوده و همه دندانپزشکان از آن استفاده می کنند. که ما در اینجا قصد داریم جایگاه دندان شماره 5 را به شما نشان دهیم.

به محلی که دندان های بالا و پایین به آن وصل هستند، فک می گویند .انسان ها دارای دو فک ، بالا و پایین ، هستند .همانطور که وقتی یک نصفه سیب را از وسط می بریم، دو طرف آن مثل هم است ، هر فک ما هم به دو نیمه شبیه به هم تقسیم می شود که به هر نیمه ، ربع فک می گویند.

آیا دندان شماره 5، شیری است؟ هر آنچه لازم است بدانید. 3

دندان های هر ربع فک، تقریبا” شبیه ربع فک رو به رویش است ، بنابراین هر دندانی، یک دندان دیگر شبیه به خودش ، درست رو به رویش دارد ، یعنی دو تا دندان شماره یک ، دو تا شما دو و…. در هر فک وجود دارد.

این شماره گذاری ها ، هم برای فک بالا و هم فک پایین انجام می شود. به این معنی که برای مثال دو دندان شماره 5 در فک بالا داریم و 2 تا در فک پایین داریم. یعنی در مجموع ما برای اینکه دندان شماره 5 را بهتر نشان دهیم ، جایگاه آن را در عکس زیر نشان داده ایم .

آیا دندان شماره 5، شیری است؟ هر آنچه لازم است بدانید. 4

ا

دندان ها چگونه شماره گذاری می شوند ؟

برای بتوانیم دندان ها را بهتر شماره گذاری کنیم، می توانیم با روش زیر آنها عمل کنیم .

ابتدا هم فک بالا و هم فک پایینتان را مانند یک سیب نصف شده ، در نظر بگیرید و یک خط فرضی از وسط آن بکشید. به خوبی می ببنید که در هر سمت ،7 دندان وجود دارد. یعنی می توانیم 28 دندانمان را به 4 بخش زیر ، تقسیم کنیم.

  • هفت دندان بالا سمت راست
  • هفت دندان بالا سمت چپ
  • هفت دندان پایین سمت راست
  • هفت دندان پایین سمت چپ
سپس  دندان پیش (خرگوشی) که جلو ترین دندان محسوب می شود را شماره 1 قرار دهید و دندان کنار آن را شماره 2 و بعدی شماره 3 و….. نام گذاری کنید. و. دندان های شما با این شماره ها شناخته می شوند و مشخص می گردند.
آیا دندان شماره 5، شیری است؟ هر آنچه لازم است بدانید. 5

در مجموع 28 واحد دندان در هر انسان وجود دارد که در صورت وجود دندان عقل (دندان های شماره 8) به 32 عدد افزایش پیدا می کند. هر کدام از این دندان ها ارزش بسیار زیادی دارند و از دست دندان هر کدام مشکلات زیادی برای شما به وجود می آورند. پس به نگهداری درست از هر 28 دندان توجه نمایید.

اهمیت دندان‌های شیری

شاید تصور می‌کنید دندان‌های شیری که می افتد پس اهمیت ندارند و مراقبت و محافظت از آن لازم نیست.یادتان باشد بدن، برای بیرون زدن دندان شیری هدفی دارد و اگر دندان‌های شیری در می‌آیند وظیفه ‌ای دارند بنابراین باید تا زمانی که دندان‌های دائمی در می آید وظیفه اش را انجام دهند.

مهم‌ترین وظیفه دندان‌های شیری جویدن غذا است. اگر کودک یک یا چند دندان نداشته باشد نمی‌تواند غذا را بجود. البته  دندان کودک در صحبت کردن و تلفظ صحیح وی نیز نقش مهمی دارد. دندان‌ شیری سبب شکل ‌گیری و رشد استخوان فک شده و موجب حفظ فضا برای دندان‌های دائمی می‌شود.
لذا تمام تلاش دندانپزشکان، نگهداری دندان‌های شیری و پیشگیری از پوسیدگی آن‌ها است. در صورت پوسیدگی باید دندان پر شود. اگر پوسیدگی به پالپ برسد باید درمان ریشه انجام شود و دندان حفظ شود.برای سلامت دندان‌ها باید دندان‌های شیری و یا جای خالی دندان‌های شیری را محافظت کنید.

امیدواریم مطلب ما با عنوان “آیا دندان شماره 5، شیری است ؟ ” برای شما مفید بوده باشد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *